Polovina nebe se přestěhovala!
Praha, 24.6.2014
V minulém týdnu jsme se přestěhovali v rámci stejné budovy do nových prostor.Naše nová kancelář je nyní v přízemí budovy Gemini A, Na Pankráci 1683/127, Praha, s vchodem z ulice Hvězdova (za prostorem České spořitelny v případě, že jdete od metra Pankrác).
Nyní nás tedy najdete zde.
Rádi Vás v našich nových prostorách přivítáme.
V nejnovějším Abilympijském zpravodaji, roč. XV, číslo 2/2014, zveřejnili článek o výročních cenách Národní rady osob se zdravotním postižením České republiky MOSTY 2013. V tomto ročníku se až do nejužších nominací dostal portál Pomoc na dvanáctce, na kterém spolupracují také absolventi našich kurzů ovládání PC hlasem.
Článek si můžete přečíst ZDE.Druhý cyklus školení v rámci projektu Můj hlas - moje práce startuje opět v Kladně
13.9.2012, Praha
Začátek kurzu: Září 2012 Jeho účastníci projdou půlročním školením ovládání počítače hlasem. Během něj jim lektorka Alexandře Gomoi předá co nejvíce svých zkušeností v hlasových technologiích, aby se díky tomu i oni uplatnili na pracovním trhu.
Druhý cyklus projektu Hlas je šance se tentokrát uskuteční v Brně
3.9.2012, Praha
Začátek nových kurzů od září 2012 se bude konat v Brně v LIZE VOZÍČKÁŘŮ a na KOCIÁNCE. Další skupina účastníků se bude školit v Janských Lázních. Účastníci se budou po dobu půl roku školit v ovládání počítače hlasem, a to v prostorách organizací, které dobře znají a ve kterých se cítí dobře. Povede je zkušený tým lektorů tak, aby je připravili na možné zaměstnání.
Přednáška o projektech Poloviny nebe na mezinárodní konferenci
13.7.2012, Linz
V rámci ICCHP - mezinárodní konference věnované počítačovým technologiím pomáhajícím osobám se speciálními potřebami, konané 11. - 13.7 2012 v Linci, jsme měli příspěvek o našich projektech a problematice použití hlasových technologií ve výuce i následně v zaměstnávání účastníků našich projektů. Abstrakt příspěvku najdete ZDE, odkaz na samotnou konferenci a další velmi zajímavé přednášky je na www.icchp.org.
Projekty Poloviny nebe se dostaly do Zpravodaje IN
15.3.2012, Praha
Rádi bychom Vás upozornili na článek o aktivitách o.s. Polovina nebe, který vyšel na straně 11 ve Zpravodaji IN pro jaro 2012, vydávaného Českou Unií pro Podporované Zaměstnávání.
Zpravodaj IN je k nahlédnutí ZDE.Projekty Poloviny nebe se dostaly do Zpravodaje IN
15.3.2012, Praha
Rádi bychom Vás upozornili na článek o aktivitách o.s. Polovina nebe, který vyšel na straně 11 ve Zpravodaji IN pro jaro 2012, vydávaného Českou Unií pro Podporované Zaměstnávání.
Zpravodaj IN je k nahlédnutí ZDE.Projekty Poloviny nebe v XIII. ročníku Abilympijského zpravodaje, číslo 1/2012, strana 6
7.3.2012, Praha
V Abilympijském zpravodaji číslo 1/2012 vychází o sdružení Polovina nebe a jeho aktivitách článek :
Celý časopis je ke stažení zdeKurzy ovládání počítače hlasem už nejsou jen pro Pražany
7.3.2012, Praha
Vychází nám v časopise Můžeš nový článek :
"Už jen několik měsíců zbývá občanskému sdružení Polovina nebe do zdárného završení projektu Duhový most, v jehož rámci vede kurzy ovládání počítače hlasem pro zdravotně postižené obyvatele Prahy. A už teď lze říci, že projekt financovaný Evropským sociálním fondem (ESF) a magistrátem hlavního města své poslání beze zbytku naplní. Nejlepším důkazem jeho smysluplnosti je vedle úspěšných absolventů kurzů fakt, že občanské sdružení získalo podporu ESF a Ministerstva práce a sociálních věcí pro rozšíření této originální výuky na čtyři další kraje ČR - Jihomoravský, Královéhradecký, Plzeňský a Středočeský. Děje se tak prostřednictvím dvou samostatných projektů s výmluvnými názvy Hlas je šance a Můj hlas - moje práce.
Cíle obou nových projektů se v zásadě neliší od Duhového mostu. V bezplatných tříměsíčních kurzech rozložených na dobu dvou let se jejich účastníci naučí ovládat počítač svým hlasem, bez použití klávesnice a myši. Tato nově nabytá dovednost zvýší jejich nezávislost na pomoci druhých, ale zároveň jim umožní to, na co dříve nemohli ani pomyslet - ucházet se o vhodné zaměstnání."
Děkujeme!První cyklus školení v rámci projektu Můj hlas - moje práce právě začíná na Kladně
2.3.2012, Kladno
Prvních osm účastníků výuky v rámci projektu Můj hlas - moje práce se dnes zůčastnilo zahájení půlročního školení ovládání počítače hlasem.
Příštího půl roku budou tvrdě pracovat na tom, aby se v dovednosti ovládání počítače hlasem co nejvíce přiblížili lektorce Alexandře Gomoi, a prostřednictvím této dovednosti posléze zjíslaki pracovní uplatnění.Projekty Poloviny nebe na Českém Rozhlasu 2 v pořadu Dobrá vůle
8.1.2012, Praha
Paní redaktorka Romana Růžičková nás navštívila ve výuce Duhového mostu, a vyzpovídala nás o naší práci, projektech, kurzech i plánech do budoucna.Záznam pořadu Čr2 Dobrá vůle z 8. ledna 2012 si můžete poslechnout zde
První cyklus projektu Hlas je šance se rozjíždí v Janských lázních
27.2.2012, Praha
První čtyři studenti Obchodní akademie v Janských lázních se dnes začali připravovat na své první potenciální zaměstnání prostřednictvím ovládání počítače hlasem. Příštího půl roku budou pracovat na tom, aby se v dovednosti ovládání počítače hlasem co nejvíce přiblížili lektorce Ditě Horochovské.Projekt Můj hlas - moje práce začíná...
1.1.2012, Praha
Projekt "Můj hlas - moje práce" je zaměřen na podporu a rozvoj poradenských služeb vedoucích k aktivizaci a motivaci osob se zdravotním postižením ve Středočeském kraji, jejich vzdělávání a nalezení pevného místa na pracovním trhu.Projekt pomůže cílové skupině překonat překážky, které jim brání ve vstupu na trh práce, zprostředkuje jim adekvátní vzdělání v oblasti ovládání počítače hlasem a informačních technologií a tím umožnění vstupu na pracovní trh. Inovativním prvkem projektu je využití nejmodernějších technologií ovládání počítače hlasem.
Jedním z hlavních výstupů projektu je zaměstnání celkem 11 osob z cílové skupiny.
Další kurz Duhového mostu začíná...
12.2.2012, Praha
Projektu Duhový most se začátkem února rozjíždí další výukový cyklus. Přejeme novým účastníkům, kteří se v příštích třech měsících naučí dávat povely svým počítačům, aby tento obtížný úkol najít s počítačem společnou řeč zvládli stejně bravurně jako všichni jejich předchůdci.Projekt Hlas je šance začíná...
1.1.2012, Praha
Projekt "Hlas je šance" je zaměřen na podporu a rozvoj poradenských služeb vedoucích k aktivizaci a motivaci osob se zdravotním postižením v Královéhradeckém, Plzeňském a Jihomoravském kraji, jejich vzdělávání a nalezení pevného místa na pracovním trhu.Projekt pomůže cílové skupině překonat překážky, které jim brání ve vstupu na trh práce, zprostředkuje jim adekvátní vzdělání v oblasti ovládání počítače hlasem a informačních technologií a tím umožnění vstupu na pracovní trh. Inovativním prvkem projektu je využití nejmodernějších technologií ovládání počítače hlasem.
Jedním z hlavních výstupů projektu je zaměstnání celkem 11 osob z cílové skupiny.
Předvánoční besídka jak se patří
20.12.2011 Praha
Tréninková místnost na Pankráci, kde se obvykle odehrávají kurzy Duhového mostu, se 20. prosince stala místem zcela mimořádné události. Občanské sdružení Polovina nebe tam uspořádalo zajímavé setkání "starých dobrých známých", kteří do konce uplynulého roku prošli kurzy ovládání počítače hlasem, jež v těchto pronajatých prostorách vede od října 2010.
Neočekávali jsme, že se dostaví všichni, těsně před Vánoci by to byl zázrak, přesto jejich účast hluboce pokořila i ty nejoptimističtější odhady. Znovu jsme se tak mohli shledat s drtivou většinou našich někdejších žáků a dnešních přátel. Některé "třídy" byly dokonce kompletní, a co je nejdůležitější, všichni přišli s dobrou náladou, která je po celou dobu neopustila.
Přiložená fotogalerie asi nejlépe vystihuje báječnou atmosféru setkání. Věříme, že oboustranně příjemnou. Nemůžeme sice mluvit za ostatní přítomné, ale pro nás byla tato neformální "sešlost" ohromným povzbuzením do další práce.
V této souvislosti bychom rádi vyjádřili svou vděčnost panu Milanu Boehmovi ze společnosti Megaflex za nezištně poskytnuté občerstvení a společnosti Albi Česká republika za bezplatné dodání hodnotných dárků pro přítomné absolventy našich kurzů.
Přejít na fotogaleriiMilý dopis od absolventky kurzu paní MUDr. Ludmily Saforkové
5.12.2011, Praha
Dostali jsme krásný dopis od jedné z účastnic našeho kurzu Ovládání počítače hlasem, paní MUDr. Ludmily Saforkové (psaný hlasem!):"S entuziasmem vzpomínám na chvíle prožité u Vás, ve Vašem týmu.
Opakovaně děkuji za možnost zúčastnit se kurzu, za nabyté informace i za to, že mi bylo mezi Vámi fajn. Teď se tady vztekám u pomalého počítače s perspektivou četných úprav. Těším se, že se budu moci na Vás obrátit s předpokládanými dotazy k ovládání počítače a na to až bude můj počítač i s programy na hlasové ovládání "únosný ".
Pozdravuji všechny, kteří mi u Vás pomáhali a přeji všem hodně zdraví a pohody.
Ludmila Saforková "
Polovina nebe v deníku Právo a na serveru www.novinky.cz
27.10.2011, Praha
Deník Právo zveřejnil 26. 10. 2011 článek o vystoupení občanského sdružení Polovina nebe na veletrzích Medical Fair / Rehaprotex, k přečtení zde . Článek od stejného autora vyšel také na serveru www.novinky.cz, k přečtení zde.
Polovina nebe v Plzeňském deníku, 22. 10. 2011, str. 2
24.10.2011, Praha
" Hendikepovaní Plzeňané se budou moci naučit ovládat počítač hlasem
Plzeň - Ovládání počítače hlasem přestává být výsadou Pražanů se zdravotním postižením. Počátkem příštího roku se unikátní kurzy, umožňující pracovat dokonce i lidem s nehybnými horními končetinami, otevřou také pro účastníky z dalších krajů republiky. Podle Daniely Rázkové, předsedkyně občanského sdružení Polovina nebe, její tým v současné době připravuje realizaci dvou nových projektů. Ty díky dotaci Evropského sociálního fondu a Ministerstva práce a sociálních věcí (OP LZZ) dají po Praze šanci absolvovat bezplatné kurzy ovládání počítače hlasem zdravotně postiženým obyvatelům čtyř dalších krajů: Jihomoravského, Královéhradeckého, Plzeňského a Středočeského. Několik desítek úspěšných a spokojených absolventů kurzů je pro Danielu Rázkovou a její tým silnou motivací v úsilí o to, aby příležitost naučit se pracovat na počítači, i když ruce neposlouchají, dostali všichni, kdo to v České republice potřebují."Polovina nebe opět v Brně, tentokrát s významnou novinkou
24.10.2011, Praha
Ani v právě uplynulém týdnu nechyběl realizační tým projektu Duhový most na tradičním veletrhu Medical Fair / Rehaprotex, který se každoročně koná na výstavišti v rámci Týdne zdravotnictví v Brně. Letos jsme na tomto významném místě setkání domácích i zahraničních dodavatelů a poskytovatelů zdravotní, rehabilitační a sociální péče měli potěšení informovat veřejnost o dvou nových projektech, které občanské sdružení Polovina nebe začne realizovat zkraje příštího roku.
Oba projekty už mají svá jména, dodejme, že výmluvná: Hlas je šance a Můj hlas-moje práce. Oba by měly svým jménům dostát tím, že díky rozšíření kurzů ovládání počítače hlasem na čtyři další kraje – Plzeňský, Královéhradecký, Jihomoravský a Středočeský – nabídnou po hlavním městě i mimopražským tělesně postiženým občanům možnost "zkrotit" počítač hlasem a ucházet se o vhodné zaměstnání.
Co vše bezplatné kurzy ovládání počítače hlasem nabízejí, to si můžete přečíst na těchto webových stránkách. Naleznete na nich také kontakt na naše občanské sdružení, na které se můžete kdykoli obrátit s žádostí o další podrobnosti. Ti z vás, kdo jste z jednoho ze čtyř výše zmíněných krajů, byste pak neměli příliš otálet se zasláním své předběžné přihlášky do kurzu.
Jsme tu pro vás.Na snímku zleva:
Ondřej Sedláček a lektorka Duhového mostu Dita Horochovská. foto: Jaroslav Winter
POZVÁNKA NA SEMINÁŘ V RÁMCI MEDICAL FAIR
17.10.2011, Praha
Vážení přátelé,
rádi bychom vás pozvali na seminář, který se na brněnském výstavišti bude konat 20. října v rámci Mezinárodního veletrhu zdravotnické techniky, rehabilitace a zdraví MEDICAL FAIR BRNO / REHAPROTEX (ve dnech 18. – 21. 10.).
Občanské sdružení Polovina nebe dostalo příležitost vystoupit v průběhu semináře s prezentací využití hlasových technologií MyVoice, MyDictate a NEWTON Dictate pro lidi s těžkým zdravotním postižením. Výuka ovládání počítače hlasem je náplní kurzů našeho projektu Duhový most, který realizujeme s podporou ESF a hlavního města Prahy (OPPA).
Naše vystoupení v Brně bude zároveň příležitostí informovat širokou veřejnost o dvou nově schválených projektech, které nám díky dotaci ESF a Ministerstva práce a sociálních věcí (OP LZZ) už brzy umožní rozšířit výuku ovládání počítače hlasem na další kraje České republiky. V první fázi to budou kraje: Jihomoravský, Královéhradecký, Plzeňský a Středočeský. Věříme, že v nepříliš vzdálené budoucnosti poslouží tyto hlasové technologie postiženým spoluobčanům i ve všech ostatních krajích.
Rádi vás uvítáme na zmíněném semináři, kde 20. října od 13.00 do 14.00 hodin v Kongresovém centru (Pavilon V, sál D) představíme náš projekt Duhový most – šance k profesnímu uplatnění pomocí ovládání počítače hlasem. Další prezentaci jsme pro vás připravili už na úterý 18. října od 11.00 do 11.30 hodin v pavilonu, kde je Internetovna. Kromě toho vám v našem stánku v Internetovně budeme k dispozici po celou dobu trvání veletrhu.
S pozdravem
PhDr. Daniela Rázková, předsedkyně o.s. Polovina nebeNová várka studentů v tréninkové místnosti
3.10.2011, Praha
Projekt Duhový most vstupuje se začátkem října do dalšího kola. Přesně po roce od zahájení pilotního kurzu tréninková místnost našeho sdružení již popáté ožívá hlasy nových účastníků, kteří udílejí první povely svým počítačům. Zprvu s lehkým ostychem, zato s jistotou, že na konci tříměsíčního kurzu, který se kryje s koncem roku, najdou s počítačem společnou řeč jako všichni jejich předchůdci.
To bezezbytku platí i pro účastníky nedávno ukončeného „letního“ kurzu, kteří v pátek 30. září převzali certifikát o jeho úspěšném absolvování. Jejich spokojenost s průběhem kurzu i s výsledkem, kterého dosáhli, byla při závěrečném přátelském posezení nelíčená. Zároveň nás ujistili, že ve svém okolí budou naše bezplatné kurzy rozhodně doporučovat. Také proto, že projekt Duhový most se pomalu chýlí ke svému konci.
Od ledna příštího roku budou zbývat už jen pouhé dva cykly pro omezený počet účastníků. Potenciální zájemci o výuku ovládání počítače hlasem by proto už teď neměli příliš otálet s podáním přihlášky do jednoho z nich. Kdykoli je u nás rádi přivítáme a ukážeme jim, co je bude čekat.
Není přesvědčivějšího důkazu o prospěšnosti kurzů ovládání počítače hlasem, než jaký nám na závěr uplynulého kurzu ve své básni podala paní Jana Nováková zde.Milá návštěva s potenciálem budoucí spolupráce
5.9.2011, Praha
Reportáž o našich kurzech a profil lektorky Dity Horochovské, odvysílané nedávno na vlnách francouzské redakce Radia Praha, upoutaly pozornost ředitelky národního sekretariátu občanského sdružení Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením v České republice Camille Latimier. Přestože se její sdružení i ona sama věnují především problémům sociální integrace a právního postavení mentálně postižených osob, Camille Latimier v rámci mezinárodního projektu souběžně pracuje i na obecněji zaměřené studii, která ji k nám přivedla.
Zmíněná studie se zabývá možnostmi a podmínkami uplatnění zdravotně znevýhodněných osob v Irsku, Španělsku, Rakousku a České republice. Příběh mladé kvadruplegičky Dity, která se vzepřela nepřízni osudu a díky hlasem ovládanému počítači si našla uplatnění na pracovním trhu, si tak přímo řekl o zařazení do této mezinárodní studie.
Šarmantní Francouzka, která je rovněž členkou vedení neziskové organizace Inclusion Europe registrované v Belgii, má bohaté zkušenosti s prosazováním rovnoprávného postavení zdravotně znevýhodněných osob v Evropě. Proto jsme uvítali možnost podělit se s ní o některé z nich a zároveň hledat styčné body pro naši vzájemnou spolupráci v budoucnosti. K našemu potěšení jsme zjistili, že je jich víc než dost, a proto naše setkání s Camille Latimier určitě nebylo poslední.Duhový most ve francouzské redakci Českého rozhlasu 7 - Radia Praha
20.6.2011, Praha
Francouzská redakce Radia Praha odvysílala 4. a 7. 7. 2011 reportáž z kurzu Duhového mostu, kterou rozšířila o samostatný profil naší lektorky Dity Horochovské v rubrice Slavní a méně slavní Češi. Reportáž si můžete poslechnout v originále zde, překlad přečíst zde. Profil Dity Horochovské najdete zde, překlad přečíst zde.Kurz skončil, nový začíná…
5.4.2011, Praha
Necelý týden poté, co jsme se, ne bez jisté nostalgie, rozloučili s účastníky prvního řádného kurzu ovládání počítače hlasem, ožila tréninková místnost Duhového mostu hlasy nových „školáků“. Je jich celkem devět, avšak tentokrát čtyři z nich pro potíže s dopravou absolvují výuku v bezbariérových prostorách v blízkosti svého bydliště na pražském sídlišti Chodov.
Na první pohled je patrné, že i v případě nové osmičky si naši lektoři mohou užívat to, co pro jejich kolegy v běžných školách zdaleka není samozřejmostí – občas až zarputilé odhodlání účastníků učinit vše pro to, aby si stále ještě neobvyklou dovednost, práci s počítačem bez použití rukou, osvojili co nejlépe. Větší motivaci si pro svou práci žádný učitel přát nemůže.Setkání s královéhradeckými studenty speciální pedagogiky se vydařilo
24.3.2011, Hradec Králové
Duhový most si ve čtvrtek 24. března získal další uznání a nové příznivce, tentokrát na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové. Stalo se tak při příležitosti Pedagogických dnů pořádaných fakultou. Lektoři Dita Horochovská a Ondřej Sedláček v doprovodu Daniely Rázkové předvedli budoucím speciálním pedagogům, že s počítačem se dají dělat divy i bez klávesnice a myši.
S myšlenkou zpestřit královéhradecké Pedagogické dny ukázkou ovládání počítače hlasem, jehož výuka je náplní našeho projektu, přišel při své nedávné návštěvě u nás docent Boris Titzl z tamní katedry speciální pedagogiky. Zaujetí studentů (přesněji, aby pravdě bylo učiněno zadost, studentek), s nímž sledovali výklad doplněný názornou demonstrací, bylo nelíčené. Důkazem byl mimo jiné i jejich velký zájem o možnost „popovídat si“ s počítačem a otestovat jeho „poslušnost“. Není divu, řada z přítomných by se časem měla v praxi vcelku běžně setkávat s dnes ještě stále unikátními hlasovými technologiemi jako kompenzační pomůckou.
Vývoj nových technologií, které nás bezmála každodenně přivádějí k obdivu, nejednou až k úžasu, velmi rychle proměňuje prostředí, ve kterém se pohybujeme. Mobil, internet a jiné, mnohem sofistikovanější technické vymoženosti, historicky ještě docela nedávno „výplody“ nespoutané imaginace někdejších autorů vědecko-fantastické literatury, jsou dnes naprostou samozřejmostí, nad níž se už nikdo nepozastavuje. Je proto ohromné, že mnohé z nich lidem účinně pomáhají i tam, kde si organismus člověka sám nepomůže. Hlasové technologie k nim bezesporu také patří. Kdo jiný by to měl vědět než právě speciální pedagogové!Začátek dalšího kurzu se kvapem blíží
7. 3. 2011, Praha
Student prvního ročníku pražského gymnázia Jana Palacha Filip Hlaváček by měl od dubna zaujmout své místo mezi účastníky nového tříměsíčního kurzu ovládání počítače hlasem. Při návštěvě u nás koncem minulého týdne mohl na vlastní oči posoudit nejen funkčnost hlasových technologií umožňujících pracovat na počítači bez použití klávesnice a myši, ale také pohodlí bezbariérového prostředí, ve kterém se výuka odehrává. Nečekaná náhoda přispěla k tomu, že měl navíc příležitost seznámit se osobně s profesorem Janem Nouzou z Technické univerzity v Liberci, autorem a duchovním otcem počítačových aplikací MyVoice, MyDictate a NEWTON Dictate, bez nichž by projekt Duhový most byl nanejvýš vzdálenou utopií.
Na snímku zleva:
Ondřej Sedláček, profesor Jan Nouza, Filip Hlaváček a absolventka pilotního kurzu a dnes pomocná lektorka Duhového mostu Alexandra Gomoi.
Tisková zpráva k zahájení prvního řádného kurzu
11. 1. 2011, Praha
Výuka ovládání počítače hlasem má první absolventy
Předáním certifikátu o úspěšném absolvování kurzu ovládání počítače hlasem prvním čtyřem účastníkům skončila na sklonku loňského roku pilotní testovací fáze projektu Duhový most. Zcela unikátní projekt určený osobám se zdravotním postižením připravilo občanské sdružení Polovina nebe s podporou EU a hlavního města Prahy.
První ze šesti „řádných“ tříměsíčních kurzů pořádaných zdarma přivítá nové účastníky již v úterý 11. ledna v 10.00 hodin.
Smyslem nultého kurzu, který je v současné době předmětem důkladné analýzy, nebylo pouze naučit čtyři osoby s těžkým postižením motoriky horních končetin pracovat s počítačem bez použití rukou. Kurz měl zároveň posloužit k ověření použitelnosti zvolených metodických postupů pro bezprecedentní výuku ve specifickém prostředí.
V obou případech lze dosažený výsledek předběžně považovat za velmi uspokojivý. Všichni účastníci s různou mírou zdravotního postižení a počítačové gramotnosti si osvojili techniku umožňující ovládat počítač hlasem. S pomocí softwarových aplikací MyVoice, MyDictate a NEWTON Dictate mohou napříště bez cizí asistence pracovat s internetem, psát texty nebo vyřizovat elektronickou poštu.
Osvědčil se rovněž model výuky, soustředěný do dvou celodenních lekcí v týdnu, který klade zásadní důraz na soustavné procvičování nové látky. Od zvládnutí základních povelů k bleskové práci s počítačem, jak to předvádí lektorka kurzu Dita Horochovská, sama kvadruplegička, je ale třeba ujít ještě velký kus cesty. Účastníkům ji má usnadnit mimo jiné zapůjčení notebooků s instalovanými hlasovými technologiemi pro nácvik doma. Samozřejmě teprve poté, co si s nimi dokážou sami poradit.
Projekt Duhový most se neomezuje jen na výuku, třebaže sama o sobě významně zkvalitní život lidí odkázaných ve všem na pomoc druhých. Jeho součástí je i závazek hledat pro absolventy kurzů, vedle společenského, také pracovní začlenění. Organizátoři proto průběžně navazují kontakty s potenciálními zaměstnavateli, u nichž by jejich studenti mohli uplatnit svou novou dovednost. Jedna z účastnic pilotního kurzu má mimochodem slušně nakročeno k tomu, aby rozšířila tým lektorů Duhového mostu.Časopis Veřejná správa – 23/2010
5. 1. 2011, Praha
Ve svém článku uveřejněném 18. listopadu 2010 v rubrice e-servis časopisu Veřejná správa se o našem projektu velmi kladně zmiňuje Jaroslav Winter. Všímá s mimo jiné i toho, že Duhový most se v říjnu úspěšně představil na Mezinárodním veletrhu zdravotnické techniky, rehabilitace a zdrví Medical Fair/Rehaprotex v Brně.
http://www.mvcr.cz/clanek/verejna-sprava-c-23-2010.aspx
Chcete s námi začít už v lednu? Nečekejte a hlaste se!
6. 12. 2010, Praha
Blíží se konec roku a s ním i závěr našeho pilotního kurzu hlasového ovládání počítače. V jeho průběhu jsme nasbírali velkou sumu zkušeností, které se určitě příznivě promítnou do řádných kurzů, z nichž ten první zahajujeme již 3. ledna 2011.
Ti z vás, kdo jste přesvědčeni, že ovládání počítače hlasem je přesně to, co významně obohatí váš život a dá mu nový impuls, ale i ti, kteří na podobnou příležitost zatím pohlížíte spíše s nedůvěrou, máte stále šanci přihlásit se ještě do lednového kurzu! Neváhejte a využijte ji!
KURZY JSOU BEZPLATNÉ!
Všichni budete vítáni. Ještě před zahájením kurzu nás můžete navštívit a na vlastní oči se seznámit s prostředím, v němž výuka probíhá. Očekáváme vás na adrese: Na Pankráci 1683/127, bezbariérová budova Gemini, 140 00 Praha 4 (NEWTON Media – 2. poschodí). Předběžné přihlášky zasílejte na adresu: polovina.nebe@email.cz, přihlásit se můžete rovněž telefonicky na čísle: 603 836 710.Duhový most poutá pozornost
5. 12. 2010, Praha
Užitečnost našeho projektu pro lidi se zdravotním postižením vyzdvihl Jaroslav Winter ve svém článku o nových technologiích umožňujících používat počítač bez pomoci rukou. Článek na svém webu stránce uveřejnil časopis Můžeš, který vydává Sdružení přátel Konta BARIÉRY.
Článek v internetové mutaci časopisu naleznete zdeŽáci z Jedličkova ústavu objevili Duhový most
23. 11. 2010, Praha
Na tom, že si Alexandra Gomoi pozvala své kolegy a přátele, by nebylo nic mimořádného, kdyby…, kdyby Saša nebyla jedním ze čtyř účastníků pilotního projektu Duhový most a kdyby zmínění přátelé nebyli její spolužáci z Jedličkova ústavu, kteří se k nám přišli podívat, jak si umí poradit s počítačem. Bez klávesnice a bez myši.
Úterý 23. listopadu nebylo dnem jako každý jiný ani pro Sašu, ani pro její hosty. Zatímco si naše „studentka“ úspěšně odbyla premiérové vystoupení před diváky, ti se zase na vlastní oči přesvědčili, že si ani trochu nevymýšlela, když jim s nadšením vyprávěla o kurzu ovládání počítače hlasem. Několik z nich na místě projevilo předběžný zájem o zapsání do některého z řádných kurzů, které se rozběhnou už začátkem ledna příštího roku.
Inu, není nad osobní příklad.Duhový most v českých médiích
5. 10. 2010, Praha
Nebývá samozřejmostí, že nejvýznamnější česká média a největší domácí tisková kancelář vyšlou své štáby a zpravodaje pokrýt relativně okrajovou událost. Důvod tohoto zvýšeného zájmu je přesto nabíledni: je jím snaha napomoci potřebným lidem. Tentokrát našim spoluobčanům s těžkým zdravotním postižením.
Ještě v druhé polovině září věnoval týdeník Vlasta celou dvoustranu naší lektorce Ditě Horochovské a o týden později si čtenáři týdeníku Květy mohli přečíst zajímavý článek o projektu Duhový most... (ke stažení zde (Květy) a zde zde (Vlasta))
Pondělnímu zahájení výuky hlasových technologií věnovala pozornost ještě v průběhu dne a večera elektronická média, zejména Česká televize a Český rozhlas. Tištěné deníky se k akci vrátily ve svém úterním vydání, některé, jako regionální Deníky, přejaly obsáhlou zprávu ČTK, jiné, především pak Hospodářské noviny a Haló noviny, zveřejnily vlastní články…
Česká televize dokonce odvysílala reportáž z tréninkové místnosti živě v pořadu Před polednem. Reportáž o projektu Duhový most následně uvedla ve svých zpravodajských relacích, včetně večerních Událostí…
Reportáž na ČT24 nazvaná Ovládání počítače hlasem. Kurz pro lidi s postižením otevírá nové možnosti.
Hlavní večerní relace Událostí 4. 10. 2010, reportáž o Duhovém mostu začíná v čase 26.50 .Začínáme!
4.10.2010, Praha
Za přítomnosti novinářů a zástupců občanských sdružení a organizací pečujících o občany se zdravotním postižením se v pondělí 4. října rozjela naplno praktická část projektu Duhový most, který realizujeme s podporou Evropské unie a hlavního města Prahy.
Čtveřice prvních studentů - ing. Jana Hrdá, Laura Boburková, Alexandra Gomoi a Vladimír Kozman – se dostavila na první lekci z ovládání počítače lidským hlasem. Po dobu tří měsíců, tak dlouho kurz trvá, budou všichni docházet dvakrát týdně do tréninkové místnosti našeho občanského sdružení v Praze Na Pankráci. Pod vedením lektorky Dity Horochovské a našich odborných asistentů si osvojí práci s programy, které ovládání počítače hlasem umožňují.
Kurz je sice teprve na samém počátku, přesto se o jednu dobrou zkušenost můžeme podělit už nyní. Potěšilo nás, jak rychle se rozplynuly obavy některých z účastníků, že by výuka mohla být na jejich síly. Stačilo, aby zjistili, že počítač jejich povelům opravdu rozumí. Zároveň si ověřili, že bude třeba nemálo úsilí a trpělivosti, než je začne poslouchat bez odmlouvání.
Držme jim palce.
Počítače čekají na první povely
15.9.2010, Praha
Jen dny nás dělí ode dne „D“. Projekt Duhový most vstoupí do své testovací fáze už v pondělí 4. října. Po několikaměsíčním úsilí realizačního týmu našeho občanského sdružení vyvrcholí její přípravy první praktickou lekcí z ovládání počítače hlasem. Odpočítávání času do startu začíná.
Duhový most se klenul nad Polovinou nebe
10.9.2010, Praha
Coby členové realizačního týmu projektu Duhový most jsme si v pátek 10. září po čase mohli vyzkoušet, jaké to je, usednout do školních lavic v dychtivém očekávání, co nového se dozvíme od paní učitelky. Její roli se samozřejmostí jí vlastní převzala naše lektorka Dita Horochovská, která nám názorně předvedla, jak by měly vypadat úvodní hodiny kurzu hlasového ovládání počítače pro hendikepované osoby ...
Lektorka Duhového mostu je zajímavá žena
31.8.2010, Náchod
Poslední srpnový den bylo u Horochovských v Náchodě rušno. Redaktorka Jitka Bedrnová a fotograf Martin Kubica z redakce týdeníku Vlasta v doprovodu předsedkyně našeho občanského sdružení Daniely Rázkové přijeli udělat rozhovor s Ditou Horochovskou pro článek, který by měl vyjít v některém ze zářijových čísel. ...
Duhový most překračuje hranice
30.8.2010
Přípravy na blížící se spuštění testovací fáze projektu Duhový most nezůstaly bez povšimnutí v sousedním Slovensku. V uplynulých dnech se na nás se zajímavou žádostí o spolupráci obrátila Andrea Paulinyová z občanského sdružení Organizácia muskulárnych dystrofikov v Slovenskej republike.
OMD v SR, jež je v současné době jedinou specifickou organizací muskulárních dystrofiků na Slovensku, zaujal náš projekt umožňující hendikepovaným osobám ovládat počítač pouhým hlasem. Na Slovensku zatím nic takového neexistuje, a proto by naši slovenští kolegové uvítali, kdybychom jejich klientům názorně předvedli, co vše hlasové technologie dokážou. Vhodnou příležitostí k tomu bude celoslovenské setkání členů organizace, které se uskuteční v polovině října v Piešťanech. Pozvánku do Piešťan jsme samozřejmě přijali a informaci o průběhu akce si pro sebe nenecháme.
Internetové stránky občanského sdružení Organizácia muskulárnych dystrofikov : http://www.omdvsr.sk/
Projekt Duhový most vstupuje do pilotního ověření
25.8.2010, Praha
O tom, že spuštění pilotního testu projektu Duhový most se rychle blíží, svědčí návštěva pana Vladimíra Kozmana (na snímku) v naší tréninkové místnosti. Pan Kozman se do projektu zapojí jako jeden z prvních účastníků pilotní výuky v ovládání počítače pouhým hlasem, ...
Studenti se speciálními potřebami Univerzity Karlovy mají možnost se zúčastnit projektu Duhový most
20.6.2010, Praha
Univerzita Karlova v Praze vyšla vstříc snaze o.s. Polovina nebe o propagaci svých aktivit pomáhajících zdravotně postiženým spoluobčanům, a na svých stránkách zveřejnila informace o projektu Duhový most.
více na Informacích pro studenty se speciálními potřebami Univerzity Karlovy