Konec rekvalifikačního kurzu Tvorba webových stránek projektu Pracovat bez rukou lze
20.10.2014, Smržovka
V pondělí jsme v Evropském výtvarném centru Sněženka ve Smržovce zakončili rekvalifikační kurz Tvorba webových stránek v libereckém projektu Pracovat bez rukou lze. Děkujeme účastníkům za pozornost i panu lektorovi za vstřícný přístup a trpělivost. Přejeme mnoho úspěchů při zdokonalování se v tvorbě webových stránek.
Pro několik fotografií z tohoto závěrečného setkání klikněte zde.Ovládání počítače prostřednictvím hlasu ve Sněžence
Smržovka, 1.8.2014
Dnešní výuka probíhala ve velmi příjemné a přátelské atmosféře, a stihli jsme spoustu nových povelů.
Na pár fotek z výuky se můžete podívat na našem Facebooku.Páteční výuka projektu Pracovat bez rukou lze
13.6.2014, Smržovka
Pátek třináctého nakonec nebyl nešťastný den, naopak! Počítače všechny účastníky poslouchaly perfektně, opravdu "na slovo".
Na všech účastnících je vidět velký pokrok. Aby také ne, vždyť už se blíží doba, kdy domů dostanou zapůjčené notebooky pro samostudium a domácí procvičování naučených dovedností.
Pro několik fotografií z pátečního kurzu klikněte na následující odkaz.Páteční výuka projektu Pracovat bez rukou lze
Smržovka, 6.6.2014
V průběhu dnešní výuky jsme se věnovali zejména pokročilým funkcím programu MyDictate a procvičování samotného diktování počítači. Počítače už doopravdy začínají poslouchat na slovo, a je vidět, jak velký kus cesty už všichni naši absolventi od začátku kurzu ušli!
Na fotografie z výuky se můžete podívat kliknutím na tento odkaz.Výuka diktování textů v programu MyDictate ve Smržovce
Smržovka, 23.5.2014
V pátek jsme ve Smržovce probírali diktování v programu MyDictate. Všechny účastníky program pěkně poslouchal Pokud budou se stejným úsilím pokračovat ve studiu hlasových technologií i nadále, poměrně brzy ovládnou celé pemzum znalostí nutných pro bezproblémové ovládání celého počítače hlasem.
Pár fotek z této výuky si můžete prohlédnout zde.Páteční výuka ovládání počítače hlasem
Smržovka, 16.5.V rámci projektu Pracovat bez rukou lze jsme v pátek měli další výuku ovládání PC hlasem ve Smržovce.
Příjemná výuka proběhla bez problémů, počítače všechny účastníky dobře poslouchaly.Pro fotografie z výuky přejděte zde.
Výuka projektu Pracovat bez rukou lze
Smržovka, 5.5.2014
2.5. 2014 proběhla další výuka ve Smržovce. Po zopakování předchozí látky navázalo procvičování skupiny Klávesnice programu MyVoice, pomocí které si všichni účastníci vyzkoušeli napsat svou první větu hlasem.Pro několik fotografií můžete přejít na naše Facebookové stránky.
Začátek dalšího cyklu školení ve Smržovce
Smržovka, 18.4.2014
V pátek 18.4. 2014 jsme zahájili další cyklus školení ovládání počítače hlasem v rámci projektu Pracovat bez rukou lze.
Přes první nesmělé pokusy o ovládání počítače vlastním hlasem jsme se poměrně rychle dostali k ovládání myši a přepínání mezi okny.
Díky tomu, že počítače všechny účastníky opravdu poslouchaly "na slovo", účastníci brzy ztratili obavy, a začali zkoušet, co všechno ještě hlasové ovládání počítače umí.
Pro pár fotek z této výuky se podívejte na fotogalerii ZDE.Setkání na Spinální jednotce v Liberci
Liberec, 4.4.2014
V pátek 4. 4. 2014 jsme po školení měli schůzku s potenciálním účastníkem výuky ovládání počítače hlasem na Spinální jednotce v Liberci. Možnosti hlasových technologií a jejich využití v práci na počítače ho nadchly, velmi pravděpodobně se s ním na kurzu potkáme.
Foto ze setkání najdete ZDENávštěva Domova pro osoby se zdravotním postižením v České Lípě
Česká Lípa, 3.4.2014
Při náboru účastníků pro další cyklus výuky ovládání hlasem projektu Pracovat bez rukou lze jsme zavítali do České Lípy. Prezentace v Domově pro osoby se zdravotním postižením (http://www.nadeje-cl.cz/) se moc líbila, několik fotek naleznete zde: FotoDíky libereckým vědcům mohou postižení ovládat počítač hlasem
Mladá fronta DNES | 24.3.2014 | Rubrika: Kraj Liberecký | Strana: 2 | autor: Adam Pluhař | Téma: Městská část Praha 12
Počítačový program liberecké univerzity na ovládání PC hlasem otvírá těžce postiženým lidem cestu do
života. S počítačem nikdy nepracovali, teď mohou napsat soukromý dopis, někteří najdou i zaměstnání.
LIBEREC U počítačů sedí čtyři lidé ne starší třiceti let a mluví s počítačem. Vlastně mu diktují povely a on je poslušně plní. Nedokáží pohybovat rukama, ale hlas jim nahrazuje nejen klávesnici, ale i myš.
Na obrazovce volí pouhým hlasem nejrůznější pokyny. Vybírají dvojklik, kliknutí pravým tlačítkem, escape nebo podržení tlačítka. A pak - píší. Napíší i ryze soukromý e-mail tak, aby se jeho obsah dozvěděl opravdu jen člověk na druhém konci internetu. Banalita? Ne. Pro skupinu těžce handicapovaných z Libereckého kraje to byl zatím jen nerozlousknutelný oříšek, bez cizí pomoci se totiž při práci na počítači neobešli. Teď díky libereckým vědcům a evropskému projektu mění sny ve skutečnost a stávají se soběstačnějšími.
V Jedličkově ústavu se nepohybliví lidé učí v tříměsíčním kurzu ovládat programy MyVoice, MyDiktate a Newton Dictate, kterými ovládají počítač bez použití rukou. Mění tak mluvené slovo v psaný text. Programy vyvinul před osmi lety vědecký tým liberecké univerzity pod vedením profesora Nouzy. První dva jmenované programy dnes prodává liberecká firma Fugasoft, která má s univerzitou licenční smlouvu. Lidem, co nedokáží ovládat ruce, zlepší život, mnozí díky programu dokonce dokáží najít práci.
Každý pátek jezdí učit zájemce o kurz lektoři obecně prospěšné společnosti Polovina nebe. Kurz platí Evropský sociální fond a účastníci jej mají zadarmo. "Pro mnohé účastníky je to zcela revoluční. I v těch nejintimnějších záležitostech jsou odkázáni na druhé, Nikdy nemohli pracovat na počítači, psát. Všechno museli diktovat někomu dalšímu, teď si to mohou napsat sami. Takový kurz jim taky velmi zvedne sebevědomí, protože se stávají samostatnějšími. Je to důležitý rozměr, možná důležitější než možné získání zaměstnání," vysvětlil význam speciálního programu pro těžce postižené Tomáš Pavlů ze společnosti Polovina nebe.
Po nějaké době dostanou účastníci kurzu počítač k vypůjčení a mohou si věci zkoušet doma. Do tří měsíců se počítač naučí rutinně ovládat.
"Do kurzů přijdou lidé, kteří si celý život mysleli, že s počítačem nemohou pracovat, protože nemají pohyblivé ruce. Náš program to ale vyvrací a otvírá jim cestu ke kvalitnějšímu životu. Mám ohromnou radost z toho, že se dostává stále víc mezi lidi. Desítky lidí už kvůli tomu žijí lépe," zmínil profesor Jan Nouza, proděkan Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií liberecké Technické univerzity a autor programů.
Společnost Polovina nebe už díky nim od roku 2006 proškolila 103 lidí s těžkým postižením. Práci našly už více než tři desítky handicapovaných. "Mám velikou radost z každého člověka, kterému naše společnost pomůže najít zaměstnání," řekla ředitelka Poloviny nebe Daniela Rázková
Na pohled se může zdát, že práce s počítačem jde účastníkům kurzu pomalu. Začas se ale dokáží vypracovat do mistrovsky hbitého užívání PC.
"Znám lidi, kteří počítač ovládají mnohem rychleji, než by to udělal běžný člověk. Třeba Dita Horochovská, která také prošla kurzem a teď je sama lektorkou, napíše mail asi dvakrát rychleji než já," zmínil profesor Nouza.
Sama Dita Horochovská nešetří chválou na takový styl práce na počítači pro lidi, co nemohou pohybovat rukama. "Získají určité osamostatnění, ale i soukromí. Mohou vést osobní korespondenci, pro mnohé se stane ovládání počítače hlasem i novým koníčkem, díky kterému mohou získat práci," zmínila Dita Horochovská.
Jedna z účastnic školení našla uplatnění v archivu obecního úřadu, kde využívá hlasové technologie.
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - liberecký krajVýuka ovládání počítače v Liberci pokračuje
JÚ v Liberci, 28.2.2014
Poslední únorový den jsme v JÚ v Liberci měli individuální výuku ovládání počítače hlasem. Projekt "Pracovat bez rukou lze" tak pokračuje školením diktování a práce na internetu pomocí hlasu.Několik fotek ze školení je ke shlédnutí ZDE.Polovina nebe úspěšně boří hlasem bariéry i v Libereckém kraji
Liberec 1.3.2014
Liberecký deník Datum vydání: 1.3.2014 / zpráva 05 , Autor: Petr Vodseďálek.
Pracovat je možné i bez rukou, stačí váš hlas
Projekt občanského sdružení Polovina nebe učí osoby s těžkým zdravotním postižením ovládat počítač hlasem. Díky unikátnímu softwaru, který vyvinul profesor Jan Nouza z Technické univerzity v Liberci, mohou klienti posílat emaily nebo surfovat na internetu
Liberecký kraj – Ovládání počítače hlasem není ve světě informačních technologií žádnou novinkou, ale myšlenka využít tuto možnost pro vzdělávání a následnou integraci osob se zdravotním postižením do pracovního procesu je podle ředitelky sdružení Polovina nebe Daniely Rázkové naprosto bezprecedentní nejen v České republice, ale i v okolních zemích.
Byla to právě Rázková a profesor Jan Nouza, kteří tento nápad začali realizovat. Původně měl software vyvinutý na Technické univerzitě v Liberci sloužit pouze strojům, postupem času se ale přišlo na to, že by mohla nová technologie pomáhat i lidem.
Tělesné postižení nemusí být fatálním hendikepem
Tři počítačové aplikace, My Voice, MyDictate a Newton Dictate, umožňují ovládat počítač pouze hlasem lidem, kteří ho nemohou obsluhovat manuálně. Občanské sdružení Polovina nebe organizuje po celé republice vzdělávací kurzy, kde se klienti učí pracovat s unikátním softwarem.
Někteří z nich tak dostanou úplně první šanci, aby se seznámili s počítačem. Jiní získají úplně první šanci na soukromí. Ti nejnadanější z absolventů mohou díky nabytým vědomostem získat pracovní uplatnění na trhu práce. „Sebelepší úmysl však sám o sobě ještě není zárukou dobrého výsledku, obzvlášť jde li o realizaci unikátního projektu, jímž Duhový most bezesporu je. V tomto případě nicméně můžeme s potěšením konstatovat, že projekt byl po všech stránkách úspěšný. Tak úspěšný, že koncem roku 2011 jsme výuku ovládání počítače hlasem rozšířili na čtyři další kraje České republiky, a od března roku 2013 realizujeme další dva nové projekty zaměřené na výuku ovládání počítače hlasem i v dalších dvou krajích,“ píše ředitelka a hybatelka Poloviny nebe Daniela Rázková v závěrečné zprávě k projektu.
Naděje pro postižené
Iniciativa se zaměřila především na skupinu osob s omezenou hybností horních končetin. Realizovanými projekty se pak sdružení snaží toto zdravotní znevýhodnění eliminovat. Kurzy mají za cíl motivovat absolventy k větší samostatnosti, lepší informovanosti a díky tomu pak dosáhnou i leckdy vytouženého soukromí.
„Měli jsem jednoho klienta. Byl to devatenáctiletý klu, který ztratil po nehodě hybnost horních i dolních končetin. Jedinou možností, jak mohl komunikovat s okolním světem, pro něj byly emaily, které diktoval vlastní matce. Asi si umíte představit, jaké to pro něj bylo, když chtěl napsat třeba kamarádce. Díky hlasovému softwaru si email může napsat bez problémů sám a navíc získal soukromí,“ uvedl příklad Ondřej Sedláček ze sdružení Polovina Nebe.
Jak si poradit, když je vše poprvé
Vzdělávací kurzy jsou bezplatné díky financování z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost Evropského sociálního fondu a Ministerstva práce a sociálních věcí. Přihlásit senaně může prakticky kdokoliv, kdo má chuť a myslí si, že to zvládne.
„Základem všech našich projektů je výklad a následný skupinový, popřípadě individuální trénink ovládání počítače pomocí hlasu. Jednotlivé kurzy jsou většinou tříměsíční a v jejich průběhu se naši klienti, kteří nejsou schopni nebo jim činí potíže manipulovat s myší a klávesnicí, naučí nezbytným základům práce s počítačem. Nejen teoreticky,“ píše Rázková.
V Libereckém kraji probíhají kurzy v projektu s názvem Pracovat bez rukou lze každý pátek v prostorách Jedličkova ústavu v Liberci. Školitelé sem pravidelně dojíždí z Prahy za klienty, kteří jsou, ale nemusí být, zároveň klienty Jedličkova ústavu. Pokud by navštěvoval kurz někdo mimo instituci, sdružení jim může zajistit dopravu na výuku. Na kurzech se klienti učí na vypůjčených počítačích, které jsou ale upraveny speciálně podle jejich potřeb. Prakticky to vypadá tak, že klient má na hlavě sluchátka s mikrofonem a před sebou otevřený laptop s nainstalovaným softwarem. Školitel ho pak provází jednotlivými kroky, které si klient může okamžitě vyzkoušet v praxi.
Co všechno lze dosáhnout jen pomocí hlasu, dobře ilustruje Dita Horochovská, jedna z lektorek kurzů. Dita je z cílové skupiny osob se zdravotním postižením, díky soustavnému cvičení si dokáže poradit prakticky se všemi běžnými úkony a to do takové míry, že sama začala učit ostatní.
Podle lektora Patrika Zalmaye je při práci s klienty důležitá vytrvalost a také trpělivost. S klientkou Věrkou právě zkoušeli práci v textovém editoru. Věrku baví psát. Po chvíli zaváhání s intonací už diktuje softwaru větu: Jsem na školení informačních technologií. Věrka patří k těm pokročilejším, dnešním dnem končí prezenční výuka a ona si laptop odnese na pár měsíců domů, aby si na něm mohla zkoušet to, co se během kurzu naučila. Pak se může rozhodnout, jestli by chtěla sama počítač vlastnit. „I s nákupem počítačů můžeme klientům pomoct. Díky evropským dotacím jsme schopni sehnat grant, který pokryje až 90 procent nákladů. Oni pak mohou začít využívat počítač i doma,“ vysvětluje Pavel Nový z Poloviny nebe. Celkově už bylo proškoleno 103 osob, z nichž 32 našlo za asistence sdružení vhodného zaměstnavatele. V současné době jsou v kurzech, které poběží až do jara příštího roku, stále volná místa. Zájemci mohou kontaktovat organizátory na emailu polovina. nebe@email.czČeský rozhlas navštívil výuku počítače hlasem v Liberci
Liberec 14.2. 2014
Český rozhlas odvysílal 22.2. 2014 reportáž z Jedličkova ústavu v rámci našeho projektu Pracovat bez rukou lze, který v současné době probíhá v Liberecckém Kraji
Odvysílaný záznam si můžete poslecnout ZDEI v roce 2014 přicházíme s nabídkou úspěšných kurzů hlasových technologií
Praha 17.2.2014Inzerátem v MF DNES, který vyšel 17.2. 2014, oslovujeme nové zájemce o naše projekty hlasových technologií v rámci projektů Pracovat bez rukou lze a I Ty můžeš pracovat - hlasem!Česká televize výuku hlasových technologií v Liberci natáčela
Liberec 31.1.2014Liberecká redakce České televize natočila reportáž z výuky v Jedličkově ústavu,Podívat se můžete ZDEFotografie z natáčení výuky najdete ZDEVýuka počítače hlasem v zasněženém Liberci
Liberec 24.1.2014
Fotografie z průběhu výuky najdete ZDEVýuka počítače hlasem v zasněženém Liberci
Liberec 24.1.2014
Fotografie z průběhu výuky najdete ZDEDalší inzerát v MF DNES
Praha 18.12.2013Dalším inzerátem v MF DNES, který vyšel 18. 12. 2013, oslovujeme nové zájemce o naše projekty hlasových technologií v rámci projektů Pracovat bez rukou lze a I Ty můžeš pracovat - hlasem!.Inzerát v MF DNES
Praha 12.12.2013Inzerátem v MF DNES, který vyšel 12. 12. 2013, oslovujeme nové zájemce o naše projekty hlasových technologií v rámci projektů Pracovat bez rukou lze a I Ty můžeš pracovat - hlasem!.Předání certifikátů úspěšným absolventům
Liberec, 7.12.2013
Předání certifikátů úspěšným absolventům kurzu ovládání počítače hlasem proběhlo v příjemné atmosféře, ve výukové místnosti Jedličkova ústavu v Liberci se setkali účastníci všech tří cyklů projektu Pracovat bez rukou lze!.
Na fotografie ze setkání se můžete podívat ZDE.Inzerát v magazínu MF DNES
Praha 28.11.2013Inzerátem v magazínu MF DNES, který vyšel 28. 11. 2013, oslovujeme nové zájemce o naše projekty hlasových technologií v rámci projektů Pracovat bez rukou lze a I Ty můžeš pracovat - hlasem!.Závěrečná výuka 2. cyklu ve Smržovce
29.11.2013
Dnešní výukou jsme zakončili tento cyklus výuky počítače hlasem projektu Pracovat bez rukou lze, a příští týden se budeme těšit jak na předávání certifikátů, tak i na nové účastníky v Jedličkově ústavu v Liberci.
Několik fotografií z výuky si můžete prohlédnout ZDE.V pražské příloze MF DNES magazínu City vyšel článek o projektech Poloviny nebe a hlasových technologiích
Praha 26.11.2013Výuka v centru Sněženka
Smržovka, 9.8.2013
Dneska jsme se na výuce naučili, jak hlasem brouzdat po internetu, otevírat panely v Chrome, i vyhledávat na Googlu.
Fotografie z výuky ZDEVýuka hlasovek ve Smržovce
Smržovka, 26.7.2013
Na dnešní výuce jsme začali dokonce i psát v programu MyDictate - diktovat po celých slovech!
Fotogalerie z dnešní výuky ZDE.Výuka v centru Sněženka
Smržovka, 19.7.2013
Páteční výuka v centru Sněženka proběhla velmi příjemně, a oběd v trávě na sluníčku náladu rozhodně udržel.
Na pár fotografií z výuky se můžete podívat ZDE.Fotografie z výuky - Evropské centrum Sněženka ve Smržovce
28.6.2013, SmržovkaV rámci projektu Pracovat bez rukou lze probíhá každý pátek výuka ovládání počítače hlasem ve Smržovce.Na pár momentek fotografie z výuky se můžete podívat v naší fotogalerii ZDEPotenciální účastníci v Evropském centru Sněženka ve Smržovce
Smržovka 14.6.
V rámci projektu Pracovat bez rukou lze jsme zorganizovali setkání s potenciálními účastníky výuky ovládání počítače hlasem z Libereckého kraje.
Velmi příjemné setkání proběhlo v pozitivní atmosféře, a dokonce už první skupinka vygenerovaná z tohoto setkání výuku v Evropském centru Sněženka začala.
Fotografie ze setkání si můžete prohlédnout v naší fotogalerii ZDE.
Děkujeme všem zúčastněným!Projekt "Pracovat bez rukou lze" je zaměřen na podporu a rozvoj poradenských služeb, včetně bilanční apracovní diagnostiky, vedoucích k aktivizaci a motivaci cílové skupiny - fyzických osob s postižením motorikyhorních končetin a zhoršeným zrakem či zhoršenou orientací na obrazovce v Libereckém kraji, jejich vzdělávání a nalezení pevného místa na pracovním trhu.Projekt podporuje tvorbu a realizaci komplexních programů zaměstnanosti ve spolupráci s odborníky z dalšíchorganizací s důrazem na využití nových a netradičních metod podporujících zaměstnanost CS.Projekt podalo občanské sdružení Polovina nebe na základě pozitivní zkušenosti a ohlasu na specifickoupodporu této cílové skupině, spolupráce s organizacemi sdružujícími zdravotně znevýhodněné a především nazákladě velké poptávky této specifické skupiny po možnostech jejich vzdělání v oblasti ovládání počítače hlasempro jejich následné pracovní uplatnění.Projekt rovněž reaguje na poptávku a ochotu zaměstnavatelů zaměstnat zdravotně znevýhodněné pro úkonyspojené s IT technologiemi. V rámci projektu cílovou skupinu naučíme ovládat PC hlasem a tím umožníme jejípracovní zařazení.Prostřednictvím celkem pěti aktivit projekt pomůže cílové skupině překonat překážky, které jí brání ve vstupu natrh práce, zprostředkuje jí adekvátní vzdělání v oblasti ovládání počítače hlasem a informačních technologií atím umožnění vstupu na pracovní trh.Inovativním prvkem projektu je využití nejmodernějších technologií ovládání počítače hlasem včetně hlasovésyntézy umožňující ovládání PC hlasem i osobám se zhoršeným zrakem či orientací.Všechny aktivity kladou důraz na individuální přístup k osobám z CS. Jedním z hlavních výstupů projektu budezaměstnání celkem 10 osob z cílové skupiny.