Projekt Hlas je šance a jeho úspěchy v Abilympijském zpravodaji
Zpráva o slavnostním zakončení projektu Hlas je šance
Brno 17. 10. 2013
Žireč a Janské Lázně 21. 10. 2013
Slavnostní zakončení projektu “Hlas je šance” proběhlo během setkání v Brně, Žirči a Janských Lázních.
Projekt Hlas je šance jsme pořádali v Jihomoravském a Královehradeckém kraji a jeho cílem bylo vyškolit 20 osob se zdravotním postižením a následně 11 osob zaměstnat. Podrobnosti o projektu najdete na našich webových stránkách: http://www.polovinanebe.cz/?src=public/HJS/uvod/
První slavnostní zakončení se uskutečnilo dne 17. 10. 2013 v Brně, kde jsme pořádali školení pro naše klienty v oblasti vzdělávání v hlasových technologiích a rekvalifikace se zaměřením na tvorbu www stránek. V naší činnosti nám zde vycházeli vstříct tyto organizace: Liga vozíčkářů, Centrum Kociánka, ParaCentrum Fenix a NEWTON College.
Další dvě setkání k ukončení projektu proběhla dne 21. 10. 2013. V Domově svatého Josefa v Žirči jsme zároveň zakončili poslední cyklus školení v rámci projektu a předali certifikáty o úspěšném absolvování kurzu všem účastníkům. Na Obchodní akademii v Janských Lázních jsme se sešli s již proškolenými účastníky, mezi nimiž byli i účastníci aktivity zaměstnávání.V prostorách Obchodní akademie také probíhalo školení hlasových technologií a rekvalifikační kurz „Tvorba www stránek“.
Zakončení projektu v Brně natáčela brněnská redakce České televize. Paní PhDr. Daniela Rázková poděkovala všem za skvěle odvedenou práci a poskytla rozhovor České televizi, ve kterém vyzvedla přínos hlasových technologií pro osoby se zhoršenou pohyblivostí horních končetin. Více se dovíte prostřednictvím odkazu:
Všech setkání se zúčastnil i hlavní zaměstnavatel účastníků projektu pan Jaroslav Winter, který všem zaměstnaným poděkoval za odvedenou práci, zejména za aktualizaci webových odkazů, přispívání vlastními články a monitoringem medií pro webové portály “Helpnet” www.helpnet.cz a “Pomoc na dvanáctce” www.p12.helpnet.cz.
Lektor hlasových technologií Ondřej Sedláček seznámil přítomné s vydanou brožurou „Krok za krokem – Prohlížeč Chrome hlasovým ovládáním“. Brožura je určena pro všechny účastníky kurzu ovládání počítače hlasem a umožňuje jim snadnou práci s vyučovanými programy.
S absolventy projektu Hlas je šance budou zaměstnanci Poloviny nebe nadále v kontaktu a pro ty, kteří ještě hledají zaměstnání, budou vybírat vhodné pracovní nabídky. Přítomní byli informováni o možnosti návštěvy webových a facebookových stránek občanského sdružení Polovina nebe, kde se mohou informovat o aktuálním dění a aktivitách sdružení.
Jedním z absolventů školení hlasových technologií byl i pan Petr Habán, který o slavnostním zakončení mimo jiné napsal: “Jsem zcela závislý na pomoci druhých a teď mohu počítač používat bez cizí pomoci. Bylo to moc pěkné odpoledne mezi příjemnými lidmi. Přestože jsem již v seniorském věku, cítil jsem se mezi mladými výborně.“ Více se dočtete na stránkách o.s. Polovina nebe http://www.polovinanebe.cz/
Fotografie ze zakončení najdete ZDE: Brno
Milý příspěvek z Facebooku, který napsal pan Petr Habán z Brna, účastník projektu Hlas je šance
"Ve čtvrtek 17.10.2013 jsem se účastnil slavnostního zakončení projektu HLAS JE ŠANCE, který se uskutečnil v příjemném prostředí v Lize vozíčkářů. Bylo to moc pěkné odpoledne mezi příjemnými lidmi. Obdrželi jsme certifikáty o absolvování kurzu a pěkné a užitečné dárečky. Naše případné odborné dotazy byly ochotně zodpovězeny.
Jsem rád, že jsem se mohl kurzu účastnit. Původně jsem měl z kurzu obavy, poněvadž má řeč není vždy zcela plynulá. Díky výborným programům a profesionalitě a trpělivosti všech lektorů se i mně daří s počítačem domluvit. Jsem zcela závislý na pomoci druhých a teď mohu počítač používat bez cizí pomoci. Přestože jsem již v seniorském věku cítil jsem se mezi mladými výborně. Všichni byli velmi pozorní a ochotní a celý kurs proběhl ve velmi přátelské atmosféře bez stresů a v pohodě.
Ještě jednou za všechno děkuji a všechny zdraví
Petr Habán, Brno"Tisková zpráva
Projekt „Hlas je šance - pracovní integrace těžce zdr. postižených“
registrační číslo CZ.1.04/3.3.05/68.00136
Cílem projektu „Hlas je šance“ byla podpora a rozvoj služeb, které motivují a aktivně pomáhají lidem s těžkým zdravotním postižením ve vstupu na trh práce. To, že těžce postižení dokáží hlasem ovládat počítač, jim otevírá úplně nové možnosti, a dokonce jim umožní najít zaměstnání. Kurzy ovládání počítače vlastním hlasem jsme pořádali v Královéhradeckém a Jihomoravském kraji, konkrétně v Janských Lázních, a v Brně. Moderní hlasové technologie pro tuto cílovou skupinu ve zmíněných regionech nebyly zatím dostupné. Naším úkolem bylo vyškolit nejméně šestnáct účastníků, kteří by získali Certifikát o absolvování kurzu, a dalším jedenácti účastníkům poskytnout rekvalifikační kurz.Klíčovými aktivitami projektu „Hlas je šance“ byly: odborné poradenství, bilanční diagnostika, výuka ovládání počítače hlasem, rekvalifikace a zaměstnávání. V těchto aktivitách jsme v prvé řadě uplatňovali individuální přístup podle naturelu klienta a jeho postižení.
Odborné poradenství spočívalo ve speciálních konzultacích, hlavním výstupem bylo vyhodnocení potřeb klienta, jeho dispozic a znalostí, následně byl vypracován individuální plán podpory.
- Bilanční diagnostika byla prováděna rovněž formou odborných individuálních konzultací. Hledali jsme osobnostní potenciál pro další rozvoj a profesní orientaci, jednoduše řečeno, chtěli jsme, aby každý klient „našel svou parketu“. V této fázi jsme také doporučovali vhodnou rekvalifikaci
- Výuka ovládání počítače hlasem spočívala v nastudování technologie založené na počítačovém rozpoznávání řeči. Tato technologie nahrazuje počítačovou klávesnici a myš hlasem klienta. Zvládnutí této technologie otevírá osobám se zdravotním postižením široký prostor pro vzdělávání, zaměstnání i osobní život.
- Rekvalifikace umožnila klientům nabýt znalosti a dovednosti potřebné pro konkrétní pracovní pozici. Jednotlivé rekvalifikační kurzy jsme pro každého klienta vybírali po konzultaci s jeho budoucím zaměstnavatelem, abychom zaručili, že získané znalosti v rámci zaměstnání opravdu využije.
- Zaměstnávání absolventů školení bylo jedním z hlavních výstupů projektu. Sdílením pracovních úvazků projekt vyšel vstříc možnostem klientů, jejich zdravotnímu stavu i potřebám seberealizace a společenského ocenění. V průběhu celého projektu byli klienti na zaměstnání připravováni, aby po nástupu na pracovní místo zvládli nejen dovednosti potřebné k plnění pracovních povinností, ale také získali pracovní návyky a dovedli obstát v běžných pracovně-sociálních situacích
„Hlas je šance“ je jedinečný projekt a v Královéhradeckem i Jihomoravském regionu byl velice úspěšný. Během šesti cyklů bylo vyškoleno dvacet osm osob s těžkým zdravotním postižením, původně jsme plánovali věnovat se dvaceti lidem. Dvanáct účastníků obdrželo Certifikát o absolvování následného rekvalifikačního kurzu, jedenáct z nich dokonce získalo zaměstnání. Projekty s využíváním hlasové technologie pro osoby s těžkým zdravotním postižením hodnotíme jako vysoce inovativní, dokonce i v kontextu EU jsou výjimečné.
Účastník projektu Michael Vidura z Brna, který si chtěl v praxi vyzkoušet, jak se dá počítač plnohodnotně ovládat hlasem řekl: "Pochopil jsem, že máme to štěstí žít v době, kdy je důležité, co máte v hlavě a ne jaké máte tělo. Zkušenost s hlasovým ovládáním PC mě inspirovala k sepsání povídky Asík 2, která vyhrála 1. místo v literární soutěži Internet a můj hendikep 2013, kterou vyhlašuje pořadatel konference INSPO.“
Projekt mohl být realizován díky podpoře Evropského sociálního fondu ČR (ESF CR) a Ministerstva práce a sociálních věci ČR.
Zakončení projektu Hlas je šance a jeho výsledky v Královéhradeckém deníku
25.10.2013, PrahaV Deníku východních Čech otiskly velký článek o projektu Hlas je šance:
Projekt Hlas je šance v MF DNES
22.10.2013, Hradec KrálovéV Hradecké regionální verzi Mladé Fronty DNES vyšel na straně 2B článek o našem projektu Hlas je šance, přečíst si ho můžete zde:
Slavnostní zakončení Projektu Hlas je šance natočila ČT
Brno, 17.10.2013Dnes jsme se rozloučili s brněnskými účastníky projektu Hlas je šance.Děkujeme za společné příjemné zážitky, a doufáme, že i v budoucnu budou příležitostik setkávání.Setkání a účastníky natáčela také Brněnská redakce České televize reportážFotografie z tohoto setkání si můžete prohlédnout na našem facebooku ZDE.Slavnostní zakončení projektu Hlas je šance v Brně
Ve čtvrtek 17. 10. 2013 od 15:00 hodin proběhne v Brně setkání s absolventy počítačových kurzů,kde bychom rádi společně slavnostně zakončili tento projekt.V rámci společného setkání bude připraveno drobné pohoštění,při němž bude možné si absolventy kurzů ovládání počítače hlasem a členy realizačního týmu projektu promluvit.Výuku v Žirči natáčela Česká televize
V Domově sv. Josefa, který nedávno navštívil prezident Miloš Zeman a kardinál Dominik Duka, dnes uvítal televizní štáb České televize, který přijel natočit reportáž o výuce hlasového ovládání počítače, kterou zde zajišťuje v rámci evropského projektu nezisková organizace Polovina nebe.
Fotografie z výuky se můžete podívat ZDE.Výuka v Žirči proběhla přes tropické teploty
Domov sv. Josefa, 29.7.2013
Vzhledem k počasí jsme dnes museli klást velký důraz na pravidelné pauzy, přesto mají účastníci za sebou velký kus práce. Dnes se na ně dokonce přijela podívat i naše druhá lektorka Saša Gomoi.
Fotogalerii z výuky najdete ZDEZakončení rekvalifikace a schůzka se zaměstnavatelem
Praha, 25.7.2013
Dnes předala paní předsedkyně sdružení PhDr. Daniela Rázková certifikáty všem úspěšným absolventům rekvalifikačního kurzu Tvorba WWW stránek z Janských Lázní.
V návaznosti na nabyté znalosti z tohoto kurzu přišel zadat práci a vysvětlit organizaci výstupůzaměstnavatel - pan Winter z portálu helpnet.cz
Fotogalerie z předávání certifikátů a setkání se zaměstnavatelem ZDEPoslední den rekvalifikačního kurzu Tvorba WWW stránek
Praha, 25.7.2013Poslední výuka rekvalifikačního kurzu Tvorba WWW stránek se konala v Praze v Jedličkově ústavu. Účastníky (v té době vlastně již absolventy) jsme za odměnu dobře zvládnutého kurzu vzali na prohlídku Prahy.
Fotogalerie z prohlídky Prahy ZDE.Domov sv. Josefa v Žirči
Žireč, 22.7.2013
V rámci dnešní výuky si naši účastníci procvičovali diktování textu po jednotlivých slovech prostřednictvím programu MyDictate.
Fotografie z výuky si můžete prohlédnout ZDE.Výuka v Žirci
1.7.2013, Žireč
Účastníci posledního cyklu výuky projektu Hlas je šance posouvají své znalosti ovládání počítače hlasem na vyšší úroveň každou další hodinou kurzu.
Na to, jak jim to jde, se můžete podívat alespoň zprostředkovaně prostřednictvím naší fotogalerieZDE.Schůzka se zaměstnavatelem a průběh rekvalifikačních kurzů
20.6., BrnoDne 20. 6. se uskutečnilo setkání absolventů našich kurzů projektu Hlas je šance s zaměstnavatelem - panem Winterem z BMI sdružení.Pan Winter s účastníky setkání probral organizaci a systém zadávání práce, a provedl ukázku, jak by měli pracovní výstupy vypadat.V rámci brněnského rekvalifikačního kurzu si účastníci mimo jiné také zkoušejí, jak by zadanou práci v redakčním systému zvládli.Fotogalerie z této návštěvy najdete ZDEDruhý cyklus projektu Hlas je šance jde zdárně do finále
16.1.2013 Brno, Praha
Účastníci projektu Hlas je šance již přes měsíc pečlivě procvičují všechny naučené znalosti na námi zapůjčených počítačích se speciálními hlasovými technologiemi.
Z ohlasů účastníků víme, že se již přenesli přes počáteční respekt z ovládání počítače hlasem, a bez ostychu počítači velí.
V další fázi projektu čeká některé z nich také možnost zaměstnání.
Druhý cyklus projektu Hlas je šance se tentokrát uskuteční v Brně
3.9.2012, Praha
Začátek kurzu, který se dělí na dvě části: Září 2012 První zahájí lektoři každé dopoledne v LIZE VOZÍČKÁŘŮ. Druhá část bude každé odpoledne na KOCIÁNCE. Účastníci se budou po dobu půl roku školit v ovládání počítače hlasem, a to v prostorách organizací, které dobře znají a ve kterých se cítí dobře. Povede je zkušený tým lektorů tak, aby je připravili na možné zaměstnání.
Přednáška o projektech Poloviny nebe na mezinárodní konferenci
13.7.2012, Linz
V rámci ICCHP - mezinárodní konference věnované počítačovým technologiím pomáhajícím osobám se speciálními potřebami, konané 11. - 13.7 2012 v Linci, jsme měli příspěvek o našich projektech a problematice použití hlasových technologií ve výuce i následně v zaměstnávání účastníků našich projektů. Abstrakt příspěvku najdete ZDE , odkaz na samotnou konferenci a další velmi zajímavé přednášky je na www.icchp.org.
V časopise Vozíčkář o nás vyšel článek : "Polovina nebe se rozprostřela nad dalšími městy"
28.6.2012, Praha
"Doleva 400. Nahoru 50. Myš. Vezmi. Probuď se. Usni. Začátek diktování. V tiché místnosti se ozývá ševelení a zvláštní povely. U počítačů sedí lidé, ani se nehnou, klávesnice zůstávají nepoužité. Přesto se před nimi na obrazovkách vše hýbe. Ovládají počítač hlasem. Díky občanskému sdružení Polovina nebe, která své úspěšné pražské kurzy nabízí nově v dalších krajích České republiky."
Takhle začíná pěkný článek Anety Šedé o našich aktivitách a jejich rozšiřování do dalších krajů České republiky. Celý článek v elektronické verzi si můžete přečíst ZDE , naskenované z verze tištěné ZDE.Projekty Poloviny nebe se dostaly do Zpravodaje IN
15.3.2012, Praha
Rádi bychom Vás upozornili na článek o aktivitách o.s. Polovina nebe, který vyšel na straně 11 ve Zpravodaji IN pro jaro 2012, vydávaného Českou Unií pro Podporované Zaměstnávání.
Zpravodaj IN je k nahlédnutí ZDE.Kurzy ovládání počítače hlasem už nejsou jen pro Pražany
7.3.2012, Praha
Vychází nám v časopise Můžeš nový článeček : Už jen několik měsíců zbývá občanskému sdružení Polovina nebe do zdárného završení projektu Duhový most, v jehož rámci vede kurzy ovládání počítače hlasem pro zdravotně postižené obyvatele Prahy. A už teď lze říci, že projekt financovaný Evropským sociálním fondem (ESF) a magistrátem hlavního města své poslání beze zbytku naplní. Nejlepším důkazem jeho smysluplnosti je vedle úspěšných absolventů kurzů fakt, že občanské sdružení získalo podporu ESF a Ministerstva práce a sociálních věcí pro rozšíření této originální výuky na čtyři další kraje ČR - Jihomoravský, Královéhradecký, Plzeňský a Středočeský. Děje se tak prostřednictvím dvou samostatných projektů s výmluvnými názvy Hlas je šance a Můj hlas - moje práce.
Cíle obou nových projektů se v zásadě neliší od Duhového mostu. V bezplatných tříměsíčních kurzech rozložených na dobu dvou let se jejich účastníci naučí ovládat počítač svým hlasem, bez použití klávesnice a myši. Tato nově nabytá dovednost zvýší jejich nezávislost na pomoci druhých, ale zároveň jim umožní to, na co dříve nemohli ani pomyslet - ucházet se o vhodné zaměstnání. Děkujeme!První cyklus projektu Hlas je šance se rozjíždí v Janských lázních
27.2.2012, Praha
První čtyři studenti Obchodní akademie v Janských lázních se dnes začali připravovat na své první potenciální zaměstnání prostřednictvím ovládání počítače hlasem. Příštího půl roku budou pracovat na tom, aby se v dovednosti ovládání počítače hlasem co nejvíce přiblížili lektorce Ditě Horochovské.Projekty Poloviny nebe na Českém Rozhlasu 2 v pořadu Dobrá vůle
8.1.2012, Praha
Paní redaktorka Romana Růžičková nás navštívila ve výuce Duhového mostu, a vyzpovídala nás o naší práci, projektech, kurzech i plánech do budoucna.Záznam pořadu Čr2 Dobrá vůle z 8. ledna 2012 si můžete poslechnout zde
Projekt Hlas je šance začíná...
1.1.2012, Praha
Projekt "Hlas je šance" je zaměřen na podporu a rozvoj poradenských služeb vedoucích k aktivizaci a motivaci osob se zdravotním postižením v Královéhradeckém, Plzeňském a Jihomoravském kraji, jejich vzdělávání a nalezení pevného místa na pracovním trhu.Projekt pomůže cílové skupině překonat překážky, které jim brání ve vstupu na trh práce, zprostředkuje jim adekvátní vzdělání v oblasti ovládání počítače hlasem a informačních technologií a tím umožnění vstupu na pracovní trh. Inovativním prvkem projektu je využití nejmodernějších technologií ovládání počítače hlasem.
Jedním z hlavních výstupů projektu je zaměstnání celkem 11 osob z cílové skupiny.